Supermarka – jak ją stworzyć? Część I.

Dzisiejszym wpisem rozpoczniemy cykl trzech artykułów, w których będziemy zajmować się pojęciem lovemarks. Zastanowimy się w pierwszej kolejności nad tym, czym są lovemarks i czym dokładnie się charakteryzują. Głównym celem naszego cyklu artykułów jest odpowiedź na pytanie: jak zbudować markę, którą pokochają wszyscy nasi klienci i czy upominki reklamowe mają w tym jakiś udział.

Pojęcie lovemarks zostało po raz pierwszy użyte w książce o tej samej nazwie przez Kevina Robertsa. Prezes globalnej agencji Saatchi&Saatchi opisał w niej koncept marketingowy, który odbiega od teorii posiadania złej lub dobrej marki. Roberts jednoznacznie twierdzi, że na współczesnym rynku liczą się tylko dwie wartości: miłość i szacunek do produktów i usług. Układając z tych słów kombinacje wyróżnił cztery segmenty. Oto ich nazwy oraz przykłady:

  • Produkty, które mają niskie indeksy szacunku i miłości – do tej grupy zaliczamy wszystko czego używamy zazwyczaj na co dzień, ale nie zwracamy na to większej uwagi. Możemy tak określić komunikację miejską.

 

  • Mody charakteryzują się tym, że mają wysoki stopień miłości, ale niewielki szacunek – do tej grupy możemy zaliczyć sezonowe mody na jakąś fryzurę lub dodatek do ubrania.

 

  • Kolejny segment możemy opisać jako wysoki szacunek i niska miłość – w tej grupie możemy znaleźć marki samochodowe i producentów sprzętu AGD.

 

  • Ostatnim segmentem są właśnie lovemarks, czyli wysoka miłość i wysoki szacunek – jest to grupa produktów, dla których klienci są w stanie zrobić naprawdę wiele.

 

Przede wszystkim użyteczność

Przed stworzeniem konkretnej marki musimy się zastanowić, jaki produkt lub usługę chcemy oferować oraz w jaki sposób i komu chcemy pomóc. Musimy stworzyć markę, która będzie dla naszych klientów użyteczna, o której pomyślą, kiedy będą potrzebować konkretnego przedmiotu lub usługi. Przedstawimy to na przykładzie kawiarni. Jeśli właściciela kawiarni zapytamy, co może zaoferować swoim klientom, odpowie, że może zaserwować pyszną kawę i smaczne ciastko. Jednak na swoją ofertę należy spojrzeć okiem konsumenta. Przecież kawy można się napić w domu, a ciastko można kupić w pobliskim sklepie. Jak więc sprawić, aby klient, gdy poczuje ochotę na kawę trafił właśnie do naszej kawiarni?

Pierwszym rozwiązaniem jest odniesienie się do konkretnej potrzeby klienta – umówienie się na kawę w kawiarni z przyjaciółką będzie świetnym pretekstem do poplotkowania. W momencie kiedy klient będzie miał ochotę na spotkanie, pomyśli właśnie o naszej kawiarni.

Z drugiej strony możemy odnieść się do rytuałów klienta – jeśli po pracy klient marzy o kawie i zazwyczaj wypija ją w domu, możemy zaproponować mu wypicie kawy w kawiarni. Tym samym konsument powrót do domu z pracy będzie kojarzył z naszą marką.

Marka musi budzić emocje

Każdy klient, w którymś momencie staje przed decyzją wyboru konkretnej marki. Dzieje się tak w sytuacji wyboru produktów, które są homogeniczne, czyli niemal identyczne – przykładem są lokaty w banku czy tablety. Podobnie dzieje się przy wyborze usług, które bardzo trudno ze sobą porównać. Powinniśmy się więc zastanowić, jak nasz klient będzie się czuł w kontakcie z naszą marką. Musimy w nim obudzić emocje, które będą intensywne i uniwersalne.

Uniwersalność emocji polega na tym, że muszą one być odczuwane przez jak najszerszą grupę ludzi, niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzą. Przykładem są tak ogólne wzorce jak matczyna miłość lub więź rodzinna.

Marka to powód do rozmowy

By nasza marka trafiła do jak największej grupy odbiorców, klienci muszą o niej rozmawiać. Musimy naszym klientom dawać interesującą treść oraz trafiać z nią do klientów przez odpowiednie medium. Co może być powodem do rozpoczęcia rozmowy na temat naszej marki? Upominki reklamowe. Nie mówimy tutaj o długopisach czy kalendarzach z logo firmy. Musimy znaleźć taki rodzaj gadżetu, który przyciągnie uwagę naszych klientów oraz zachęci nowych do korzystania z naszych usług. Gadżety reklamowe dla firm są świetnym sposobem na zainteresowanie aktualnych i potencjalnych klientów. Jeśli będą ciekawe i niesztampowe, nasi klienci na pewno zechcą podzielić się opinią na ich temat z innymi osobami.

Równie ważne jest medium, którym przekazujemy informacje o swojej marce. Dotychczas informacje były przekazywane przez mass media, jednak w nawiązaniu do powyższych słów, możemy stwierdzić, że medium stał się sam konsument. Klient ma zasięg globalny. Z pomocą nowoczesnych technologii może swoje zdanie, opinie o usłudze lub produkcie, przekazać osobie znajdującej się w innym państwie.

Supermarka jest czymś co jest w zasięgu ręki, wystarczy się zastanowić jak ma ona oddziaływać na konsumentów, w czym ma im pomagać. Konsumentów należy także zachęcić do rozmowy o naszej marce. Podarujmy im wartościowe upominki reklamowe, a tym samym obudzimy w naszych klientach emocje, które sprawią, że będą się czuć bardziej związani z naszą marką. Tymi słowami kończymy nasz dzisiejszy wpis. W kolejnej części cyklu poruszymy m.in. tematykę decyzji zakupowych klienta oraz rozróżnimy waluty zakupów.

Druga część artykułu – kliknij.

Jeśli chcesz przejść do ostatniej części, kliknij tutaj.