Marketingowe błędy, które niszczą biznes

Niska sprzedaż, a co za tym idzie, niezadowalające obroty w firmie, tłumaczone są przez przedsiębiorców kryzysem i brakiem klientów. Czy jednak na pewno w tym tkwi problem? Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie może mieć wpływ na nasze obroty, ale bardzo często jest to wina niewystarczającej wiedzy oraz złego podejścia do marketingu w firmie. Pamiętajmy, że priorytetem w każdej firmie jest właśnie skuteczna strategia marketingowa. Dziś chcielibyśmy wskazać kilka najczęściej popełnianych błędów, których powinien się wystrzegać każdy przedsiębiorca.

Brak systematycznych działań

Zacznijmy od przykładu: by rośliny wyglądały zdrowo, należy je systematycznie podlewać – wtedy możemy się cieszyć ich pięknym wyglądem, owocami, kwiatami itp. Jeśli roślina zacznie usychać, to jednorazowe podlanie dużą ilością wody nic nie da, a roślina i tak uschnie. Tak samo jest z biznesem. Jeśli nie szukamy systematycznie nowych klientów, z czasem nasza firma zacznie podupadać. Jednak przedsiębiorcy często nie potrafią, lub nie chcą, spojrzeć na swój biznes przyszłościowo. Myślenie, że duża ilość klientów, zadowalające obroty będą trwać wiecznie, jest ogromnym błędem. Musimy pamiętać o tym, że marketing to przede wszystkim określony plan działania, według którego powinniśmy prowadzić naszą firmę. I nie zapominajmy o tym planie nawet wtedy, gdy naszej firmie się dobrze powodzi, ponieważ nie zawsze może tak być.

Nieodpowiednie metody lub narzędzia marketingowe

Przez większość przedsiębiorców marketing jest utożsamiany z reklamą w telewizji, gazetach czy na billboardach. I jeśli w przypadku bardzo dużych firm ma to sens i może przynieść pozytywne skutki, to w przypadku mniejszych firm może nie zdać testu. Technikę reklamową należy dopasować do charakteru naszego biznesu i do klientów, których powinna zainteresować nasza oferta. Jeśli reklama w mediach nie jest dla nas, może warto skupić się na reklamę poprzez gadżety reklamowe? Praktyczne prezenty mogą się okazać bardziej opłacalne, ale przede wszystkim skuteczniejsze od standardowych reklam w mediach czy na ulicach.

Błędy techniczne

Niekiedy nawet skupiając się na jakiejś formie reklamy, przedsiębiorcy źle do tego podchodzą. Przede wszystkim powinniśmy stawiać na profesjonalizm. Takie nieprawidłowości jak źle zredagowane teksty na stronie internetowej, błędne informacje czy mailing wysyłający maile wraz z listą i adresami naszych klientów, to karygodne błędy, których powinniśmy się wystrzegać. Dopuszczając do takich sytuacji pokazujemy, że nasza firma nie jest profesjonalna. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze błędy mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek naszej firmy.

Nacisk na sprzedaż zamiast na budowanie relacji

Jak często jesteśmy obsypywani hasłem kup teraz? Jesteśmy pewni, że codziennie każdy ma z nim styczność. Niestety w większości przypadków przedsiębiorcy są za bardzo nastawieni na sprzedaż swojego produktu lub usługi. Przede wszystkim jednak należy postawić na budowanie relacji z klientem. Jeśli klienci zobaczą w nas takiego samego człowieka jak oni, który chce poznać opinię, nawiązać relację i kontynuować ją, wtedy spojrzą na naszą markę przychylniejszym okiem. A od dobrego wrażenia już tylko krok do zakupu!

Brak kontaktu z klientem

Jeśli klient kupił nasz produkt lub usługę, nie możemy o tej osobie zapominać. Poprośmy go o opinię i utrzymujmy z nim stały kontakt (pomogą nam w tym portale społecznościowe). Od osoby, która poznała nasz produkt znacznie szybciej możemy się spodziewać kolejnego zakupu niż od potencjalnego klienta. Podtrzymywanie relacji jest zatem bardzo istotne w strategii marketingowej.

Zbyt duże wydatki na reklamę

Oczywiście reklama jest niezwykle ważna. Reklama tradycyjna czy praktyczne prezenty dla klientów – wszystko to ma pośredni udział w naszej sprzedaży. Jednak w pierwszej kolejności należy skupić się na budowaniu bazy potencjalnych klientów. Sama reklama nie sprawi, że od razu ruszy nasza sprzedaż.

Brak kompletnego planu marketingowego

Jak myśli potencjalny przedsiębiorca? Otworzę sklep internetowy, a sprzedaż sama jakoś ruszy. Nic bardziej mylnego. Jak już wcześniej zostało wspomniane, marketing to przede wszystkim plan działań i należy trzymać się każdego punktu tegoż planu. Jedno działanie marketingowe nie stworzy z nas przedsiębiorcy, który ma bardzo duże obroty. Tylko wielokanałowa strategia marketingowa może nam pomóc to osiągnąć.

Jeśli popełniliśmy któryś z powyższych błędów marketingowych, powinniśmy jak najszybciej je usunąć i znaleźć dobre rozwiązania. Kompletny plan marketingowy, długofalowe relacje z klientami, skuteczna reklama, praktyczne prezenty – o tym przede wszystkim powinniśmy pamiętać zastanawiając się nad strategią marketingową w naszej firmie.