Jak reklamować małą, lokalną firmę?

Strategia działań marketingowych będzie różna dla małych i dla większych firm. To, co będzie się sprawdzało w dużej firmie, niekoniecznie może się przełożyć na sukces lokalnej, małej firmy. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie sposoby reklamy działają w zdobywaniu klientów dla niewielkich firm i jakich działań się wystrzegać.

W pierwszej kolejności wskażemy rodzaje reklamy, które nie zdają egzaminu w przypadku małych, lokalnych firm. Tych form reklamy przedsiębiorcy powinni szczególnie unikać, by nie narazić się na niepotrzebne koszty i stracony czas.

Książka teleadresowa

Wielu przedsiębiorców twierdzi, że zamieszczając swoją firmę w wydawnictwach tego typu, informacja o marce trafi do większej ilości potencjalnych klientów. Fakt jednak jest taki, że aktualnie w inny sposób szukamy firm i usług, a ten rodzaj reklamy można zaliczyć już do archaicznych. Należy także podkreślić, że zamieszczenie reklamy w takich wydawnictwach jest dość kosztowne. Właściciele małych firm, którzy zamieścili taką reklamę, skarżyli się po jakimś czasie na fakt, że reklama nie trafiła do właściwego klienta.

Reklama radiowa

Przygotowanie skutecznej kampanii reklamowej jest nie tylko kosztowne, ale też bardzo trudne. Na pewno należy wynająć specjalistów, którzy przygotują kampanię, która trafi do konkretnej grupy klientów. Ten rodzaj reklamy nie jest jednak najlepszy dla małych, lokalnych firm, natomiast o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku dużych i dominujących na rynku przedsiębiorstw.

Reklama na telebimie

Telebimy coraz częściej pojawiają się w miastach, najczęściej w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi np. na dworcach autobusowych. Mogłoby się wydawać, że ludzie czekający na autobus zwrócą uwagę na reklamę wyświetlaną na telebimie, ale jest to błędne myślenie. Ostre światło i intensywne kolory reklam na telebimie raczej zniechęcają do zapoznania się z treścią reklamy. Telebim jest kolejną formą reklamy, która nie jest odpowiednia dla małych firm.

Ulotki

Jak często wyrzuciliśmy otrzymaną w centrum miasta ulotkę do najbliższego kosza na śmieci? Zdarza się to w 90% przypadków. Ilość ulotek jaką jesteśmy zasypywani podczas spaceru w centrum miasta jest aktualnie tak duża, że na większość z nich po prostu nie zwracamy uwagi. Bez zapoznania się z treścią ulotki chcemy się jej po prostu jak najszybciej pozbyć.

Czas przejść do sedna naszego artykułu, czyli do działań reklamowych, które sprawdzą się w przypadku małych, lokalnych firm.

Polecenia

Nic nie zadziała tak dobrze, jak zadowolony klient, który przekaże swoją pozytywną opinię o naszej firmie innej osobie. Jednak abyśmy mogli cieszyć się większymi plusami z poczty pantoflowej, warto przygotować gotowe zaproszenia dla znajomych z rabatem.

Pakiet startowy

Oferta startowa polegająca na czasowym obniżeniu ceny usługi lub towaru, to świetny sposób na reklamę firmy. Przedsiębiorstwa, które stosują ten rodzaj reklamy, mogą pochwalić się 45% wzrostem ilości nowych klientów każdego miesiąca.

Program lojalnościowy

Program lojalnościowy może polegać na rabacie np. podczas co piątej wizyty lub na rabatach za polecenie osoby. Jest to świetny sposób na zmotywowanie klienta do ponownego skorzystania z naszych usług i na zdobycie nowych klientów. Korzyści jakie klient może osiągnąć, będą dla niego dodatkowym argumentem podczas podejmowania decyzji o zakupie lub skorzystania z usługi.

Mailing i newsletter

Żeby wprowadzić opcję mailingu i newslettera dla klientów, w pierwszej kolejności powinniśmy posiadać bazę klientów. Zachęcajmy więc klientów do podania swojego adresu mailowego, by mogli mieć z nami stały kontakt. Ten rodzaj reklamy jest najlepszym sposobem na zbudowanie wiążącej relacji z klientem. Plusem tego rodzaju reklamy jest także niska cena i łatwość zastosowania.

Strona internetowa i pozycjonowanie

Nie bez znaczenia jest także wygląd naszej strony internetowej. Śledząc aktualne trendy powinniśmy zaprojektować stronę www w taki sposób, by była przyjazna dla klienta. Dobrym pomysłem jest także założenie bloga na stronie – fachowe artykuły pokażą klientowi, że znamy się na swojej branży. Strona internetowa, by trafiła do konkretnej grupy klientów, musi być także pozycjonowana.

Gadżety promocyjne

Reklama w postaci gadżetów promocyjnych opiera się na zasadzie wzajemności. Obdarowując klienta funkcjonalnym upominkiem z logo własnej firmy sprawiamy, że klient podświadomie chce się nam za to odwdzięczyć. Jest to najprostszy sposób na to, by klient wrócił ponownie po nasze usługi lub produkty. Gadżety promocyjne, by skutecznie oddziaływały na klienta, nie mogą być nieciekawe i złej jakości. Produkt, który miałby promować naszą firmę powinien być ciekawy i zaskakujący, a przede wszystkim funkcjonalny. W przeciwnym razie, jeśli podarujemy klientowi kiepskiej jakości długopis czy kubek, ten bardzo szybko pomyśli, że takiej samej jakości są nasze produkty lub usługi.

Jakie możemy wyciągnąć wnioski z powyższych przykładów reklamy? Reklama dla małej firmy powinna spełniać trzy kryteria: powinna trafiać do konkretnej grupy ludzi z naszej okolicy, powinna dawać możliwość szybkiego mierzenia efektów oraz powinna być elastyczna w ustalaniu budżetu.