Jakie są sposoby na większą sprzedaż w firmie?

Większość przedsiębiorców stara się zwiększyć sprzedaż swoich produktów i usług poprzez zwiększenie ilości klientów. Oczywiście nie jest to nietrafiona strategia, ale można zrobić o wiele więcej. Należy się także skupić na zwiększaniu wartości i częstotliwości transakcji. Jakie techniki zastosować, by to osiągnąć? Postaramy się na to odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  1. Usługa jako abonament

Technika polegająca na wprowadzeniu usługi w formie abonamentu ma za zadanie zwiększenie częstotliwości transakcji. Polega ona na zagwarantowaniu większość ilości produktów lub usług za niższą cenę w skali miesiąca. Wyjaśnimy to na podstawie przykładu. W centrum miasta znajduje się restauracja, do której raz na jakiś czas przychodzą na obiad pracownicy pobliskiej, dużej firmy. Właściciel restauracji zauważył, że mógłby zwiększyć swoje zyski proponując pracownikom firmy miesięczny abonament. Jednostkowa cena za obiad jest w tym przypadku niższa, jednak właściciel restauracji zauważył znaczny wzrost przychodów. Pracownicy pobliskiej firmy już nie wybierają się na obiad sporadycznie, a regularnie.

  1. Przydatne gadżety jako kupony rabatowe

Kolejna technika polega na wykorzystaniu przydatnych gadżetów jako kuponów rabatowych. Pozwala to na zwiększenie częstotliwości transakcji oraz ilości klientów. Przydatne gadżety mogą informować klienta o rabacie. Można skorzystać z kompresów reklamowych, na których można nadrukować informację o rabacie w konkretnym dniu. Mogą to być takie dni, w których wprowadzimy nowości, nową kolekcję produktów lub będziemy wyprzedawać starszy asortyment. Jeśli na gadżecie będzie wprowadzona konkretna data, możemy być niemal pewni, że klient ponownie pojawi się w naszej firmie, żeby skorzystać z usługi lub produktu w niższej cenie.

  1. Sprzedaż droższych wersji

Sprzedawanie droższych wersji produktu oczywiście ma celu zwiększenie wartości transakcji. Fachowo określa się tą technikę mianem up-selling. Polega na zaproponowaniu droższej wersji produktu w momencie kiedy klient zdecydował się na zakup. Bardzo często jest to stosowane w restauracjach serwujących dania typu fast-food. Składając zamówienie bardzo często ekspedient pyta o chęć kupienia większego zestawu, na co większość osób się zgadza. Tak naturalnie rodzą się zyski. Mimo że klienci nie planowali droższego zakupu, to nawet jeśli wydadzą kilka złotych więcej, w naszej firmie odnotujemy znacznie większe przychody.

  1. Sprzedaż uzupełniająca

Kolejną techniką na zwiększenie wartości transakcji jest sprzedaż uzupełniająca – cross-selling. W sprzedaży bezpośredniej polega ona na uzupełnieniu zakupów klienta o jeszcze jeden produkt. Taka technika jest stosowana w drogeriach. W sprzedaży internetowej można tą technikę stosować w formie okienka, które pokazuje, co dodatkowo kupiły osoby wybierające ten sam produkt.

  1. Współpraca z firmą o podobnym profilu klienta

Ta technika ma na celu zwiększenie ilości klientów. Polega na współpracy z inną firmą, która kieruje swoje usługi lub produkty do klienta o tym samym profilu. Nie powinna to być firma, z którą konkurujemy. Przykładem partnerstwa dwóch firm może być salon kosmetyczny i salon fryzjerski. W sieci natomiast możemy znaleźć stronę internetową, która zamieszcza artykuły dotyczące naszej branży. Współpraca może opierać się na wysłaniu do czytelników strony maila z informacją o naszych produktach, a my możemy właścicielowi strony zaproponować prowizję od każdego klienta, który dzięki wiadomości na skrzynkę, dokonał u nas zakupu.

  1. Rekomendacja

Jeśli chcemy zwiększyć ilość klientów, powinniśmy także zadbać o to, by nasi klienci rekomendowali naszą markę. Nie musimy się ograniczać tylko do klientów, warto o to poprosić także znajomych, dostawców, czy współpracowników. Jeśli prowadzimy sklep internetowy warto wprowadzić opcję „Poleć ten produkt znajomemu”.

  1. Testowanie nowych pomysłów

Ostatnim pomysłem na zwiększenie sprzedaży jest testowanie wszystkich pomysłów, które pomogą nam to osiągnąć. Wpłynie to nie tylko na większe przychody, ale na lepsze funkcjonowanie naszej firmy. Sposób rozmowy z klientem, nowe, przydatne gadżety, czy wystrój biura – wszystko to ma wpływ na to jak odbierają nas klienci i czy zechcą skorzystać z naszych usług lub kupić nasz produkt.

Musimy pamiętać, że zwiększenie ilości klientów w efekcie przyniesie nam większą sprzedaż, ale równie ważne jest zwiększenie częstotliwości transakcji i ich wartości. Powyższe techniki pozwolą nam nam osiągniecie tego celu, co pozytywnie wpłynie na nasze przychody, ale także na wizerunek naszej marki.