Jak zbudować silną markę osobistą?

Prowadząc własną firmę musimy pamiętać o tym, że od samego początku jesteśmy określani mianem marki. O marce mówi się zazwyczaj w pozytywnym kontekście, natomiast jeśli marka nie spełnia oczekiwań odbiorców, jest określana jako kiepska oferta czy nierzetelna firma. Jednak by nasza marka była tylko pozytywnie kojarzona, nie wystarczą prezenty, gadżety dla klientów, które są jedynie uzupełnieniem strategii marketingowej. Musimy popracować nad własnym rozwojem i zastanowić się, co tak naprawdę chcemy zaoferować klientom. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest marką i w którymś momencie życia musimy sobie to uświadomić. Tylko świadomość własnej osoby i tego co możemy zaoferować klientom, może nam przynieść oczekiwany sukces. Budowę własnej marki osobistej powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad tym, jakie są nasze zasoby, możliwości oraz ograniczenia. Musimy wiedzieć komu i w czym ma pomagać nasza marka.

Obopólne korzyści

Pracując nad silną marką osobistą możemy mieć pewność, że zarówno my będziemy osiągać z tego korzyści, jak i nasi klienci. Jeśli popracujemy nad sobą możemy się spodziewać większych sukcesów w zdobywaniu nowych rynków i pozyskiwaniu większej ilości klientów. Silna marka sprawia, że klienci znacznie szybciej zapominają o jakichkolwiek potknięciach firmy.

Silna marka osobista to także korzyści dla naszych odbiorców. Każdy klient znający naszą markę będzie świadomy tego, czego może się po nas spodziewać. To wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Kolejnym plusem jest fakt, że taki klient szybciej podejmie decyzję o zaangażowaniu się w interakcję z marką oraz chętniej skorzysta z naszych usług. Silna marka jest nierozerwalnie połączona z reputacją (oczywiście tą pozytywną). To dzięki niej możemy mieć wpływ na życie naszych odbiorców.

Żeby mieć tak ogromny wpływ na klienta, w pierwszej kolejności powinniśmy się zagłębić w naszą mentalność, a potem zastanowić się nad tym jak możemy podkreślić osobowość naszych odbiorców. Odpowiedni kontakt z klientem, dbanie o to, by nie czuł się zaniedbany, prezenty, gadżety reklamowe – to tylko część spraw, które powinniśmy brać pod uwagę.

Ważne jest to co na zewnątrz i wewnątrz

Mimo że niewiele osób potrafi się do tego przyznać, to większość z nas przysłowiowo ocenia książkę po okładce. Dlatego tak ważne jest pierwsze wrażenie, które zrobimy na naszych klientach. Nie mówimy tutaj tylko o wyglądzie zewnętrznym. Równie ważne jest to w jaki sposób odbieramy telefon, odpowiadamy na maile czy prowadzimy profil społecznościowy.

Z drugiej jednak strony musimy też dbać o to, co znajduje się pod okładką książki, czyli o treść, którą chcemy przekazać klientowi. Nasz zewnętrzny wizerunek wiąże się z obietnicą, którą składamy klientowi. Jeśli wywrzemy pozytywne pierwsze wrażenie, odbiorca będzie od nas oczekiwał pełnego zaangażowania, jakości i rzetelności. Tymi cechami musimy się kierować podczas formułowania komunikatów reklamowych czy korespondencji z klientem. Jakość i rzetelność powinna też objawiać się w naszych produktach i usługach. Jeśli oferujemy naszym klientom prezenty, gadżety, to postawmy na jakość. Tylko w ten sposób stworzymy spójny obraz naszej marki.

Budowanie silnej marki – od czego zacząć?

Proces budowania silnej marki nie musi być trudny. Wystarczy zacząć od kilku podstawowych pytań. Należy sobie odpowiedzieć na to, dlaczego obraliśmy właśnie taki cel w życiu – dlaczego robimy to, co robimy i komu oraz w czym może to pomóc? Bardzo istotna jest też odpowiedź na pytanie: dlaczego klient ma wybrać właśnie nas spośród ogromnej konkurencji?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam głębiej przeanalizować nasze dotychczasowe osiągnięcia. Warto zapoznać się z opinią innych osób: dotychczasowych klientów, partnerów biznesowych czy nawet rodziny. Każda wskazówka jest cenna. Co jeszcze można sprawdzić? Informacje na nasz temat w sieci. Zaglądając do internetu będziemy mieć pewność, że otrzymujemy szczere opinie. Gwarancja anonimowości sprawia, że internauci chętniej dzielą się swoimi osądami.

Po zebraniu wszelkich informacji przeanalizujmy wszystko i zastanówmy się co moglibyśmy w swoim zachowaniu, w swojej firmie zmienić. Szybkie wprowadzenie zmian przyniesie równie szybkie efekty.

W procesie budowania własnej marki najważniejsza jest wiarygodność. Tylko szczerość i zaangażowanie we własną pracę sprawi, że nasi odbiorcy będą mieli do nas zaufanie. Poszczególne działania marketingowe, takie jak prowadzenie profilu na portalu społecznościowym czy specjalne prezenty, gadżety dla klientów, to elementy, które podkreślą autentyczność marki. Zbudowanie silnej marki osobistej, który wymaga od nas dużego zaangażowania, ale przynosi wymierne efekty.