Jakie cechy powinna mieć dobra reklama?

Każdy właściciel firmy zastanawia się nad tym, jak wyprzedzić konkurencję, w jaki sposób się reklamować, by przyciągnąć jak największą ilość klientów. Odpowiedź jest banalnie prosta: wystarczy stworzyć dobrą reklamę. Skuteczny marketing jest tym, co generuje wzrosty w ilości osób zainteresowanych naszą ofertą. Czym w takim razie powinna się charakteryzować dobra, skuteczna reklama? Wyjaśnimy wszystko w dzisiejszym artykule.

Każdy, kto kiedykolwiek przygotowywał reklamę, wie, że nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim ogranicza nas powierzchnia reklamowa, powierzchnia gadżetu reklamowego lub nośnik. Treść reklamy musi być ograniczona, ale na tyle trafna, by klient od razu na nią zareagował. Pozostaje jeszcze pytanie, jak reklama ma zachęcić klienta do naszej oferty skoro oprócz logo firmy, nazwy, opisu oferty i danych teleadresowych musimy jeszcze zamieścić chwytliwe hasło? Często nawet dobrze przygotowana reklama nie ma szansy powodzenia ze względu na błędy marketingowe, które popełniamy. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym wcześniejszym wpisem Marketingowe błędy, które niszczą biznes, a teraz postaramy się wyjaśnić, czym powinna charakteryzować się dobra i skuteczna reklama.

 

Przynęta

Najważniejszą cechą dobrej reklamy jest fakt, że zwraca na siebie uwagę. Jest to o tyle ważne, że wśród tylu reklam klienci są nimi znudzeni i nie zwracają uwagi na nic, co reklamę przypomina. Przemawia za tym fakt, że nawet my sami oglądając telewizję, zmieniamy kanał, jeśli rozpocznie się pasmo reklamowe.

W związku z tym nasza reklama musi wyróżniać się „z tłumu” innych reklam. Jak tego dokonać? Przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, jakie są potrzeby naszych klientów i co ich interesuje. Chwytliwe hasło musi odpowiadać na potrzebę klienta lub na tyle skupić wzrok klienta, by był zaintrygowany dalszą częścią reklamy.

 

Obietnica

Jeśli nasza reklama przyciągnęła już uwagę klienta, musimy iść za ciosem. Najlepszym sposobem jest odważna obietnica, która powie o naszej firmie więcej niż inne reklamy o konkurencji. Musimy obiecać klientowi, że nasz produkt lub usługa jest lepsza, szybsza, tańsza niż ma to miejsce w konkurencyjnych firmach. Oczywiście nie możemy składać obietnic bez pokrycia, więc jeśli obiecujemy, że będzie taniej – tak musi być.

 

Problem i rozwiązanie

Jeśli w przypadku naszej firmy obietnica nie przekonała klientów, możemy odwołać się w reklamie do konkretnego problemu, który trapi naszych kontrahentów. Obrazowo opiszmy problem, a potem podsuńmy skuteczne rozwiązanie, które oferuje nasza firma. Przykład: po całym dniu w pracy przed komputerem masz zaczerwienione i przekrwione oczy? Kup nasze krople do oczu, które przyniosą ukojenie.

 

Przyznaj się do słabości

Warto zdecydować się na pokazanie ludzkiego oblicza naszej firmy. Każdy człowiek ma prawo do błędów i pomyłek i takie sytuacje mogą się także zdarzyć w biznesie. Szczere wyznanie może nam przynieść duży wzrost w ilości klientów. Wystarczy zakomunikować klientom, że jeszcze nie pieczemy najlepszych ciast w mieście, ale depczemy konkurencji po piętach. Oczywiście to tylko przykład, który bardzo dobrze odzwierciedla nasze intencje wobec klientów oraz zamiary. Mianowicie dążymy do tego, by oferować usługi i produkty najwyższej jakości. To skutecznie przekona klientów do naszej firmy.

 

Społeczny dowód

Wyobraźmy sobie dwie małe, lokalne firmy. Jedna z nich w reklamie przekazuje informacje, że z jej usług korzysta znany sportowiec. Która firma będzie miała więcej klientów? Czy wygra ta, która nie może się pochwalić znanym klientem? Oczywiście, że nie. Dlatego, jeśli osoba publiczna korzystała z naszych usług, warto się tym podzielić z innymi. Ten zabieg na pewno będzie odczuwalny w ilości klientów. Bardzo wiele firm np. zakładów fryzjerskich, zawiesza na ścianie zdjęcia personelu ze znanymi osobistościami, które skorzystały z usług salonu. Ten rodzaj reklamy jest niezwykle skuteczny.

 

Gwarancja satysfakcji

Nawet jeśli damy klientowi bardzo atrakcyjną obietnicę, nie każdy zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług. Dlatego, jeśli chcemy przekonać klienta i pokazać, że poważnie podchodzimy do tego, co robimy, zagwarantujmy klientowi satysfakcję. To oczywiście wiążę się ze zwrotem pieniędzy, jeśli zdarzy się nam niezadowolony klient, jednak pokażemy wszystkim, że uczciwie podchodzimy do biznesu.

 

Bonus

Zdecydowanie bardziej zachęcimy naszych klientów do zakupu naszych produktów, jeśli dorzucimy coś ekstra. Bardzo często są stosowane promocje, w których do zakupu dwóch takich samych produktów jest dołączany trzeci, inny produkt za darmo. Taka zachęta odniesie o wiele większy sukces niż standardowa, zwykła reklama naszego produktu.

 

Klient ma zadziałać

Najważniejszą cechą dobrej reklamy jest wezwanie do działania. I nieważne czy nasza reklama będzie w postaci ulotki, czy będzie to gadżet reklamowy z danymi naszej firmy, w każdej reklamie musi się znaleźć informacja dla klienta z wezwaniem do działania. Takie wezwanie ma przybierać formę rozkazu. Wskażmy klientowi, gdzie ma zadzwonić, gdzie kliknąć i gdzie spojrzeć. I podkreślmy, że ma to zrobić TERAZ. Proste sformułowanie da o wiele lepszy efekt niż jakiekolwiek niedomówienia w treści reklamy.

Nie raz podkreślaliśmy, jak wielkie znaczenie ma skuteczna kampania marketingowa, a w związku tym nie powinniśmy także zaniedbywać skutecznej reklamy. Niezależnie od formy reklamy, każda powinna przynajmniej w jakimś stopniu spełniać powyższe warunki. Jeśli się do tego zastosujemy, stworzymy reklamę, która przyciągnie do naszej firmy rzeszę klientów.