Gadżety promocyjne – jak działają na klienta? Cześć I.

Niezależnie od tego jaką działalność chcemy otworzyć, musimy w pierwszej kolejności ustalić budżet. Dziś chcielibyśmy poruszyć temat środków finansowych na budżet marketingowy, a dokładniej na gadżety promocyjne. Wiele osób twierdzi, że nie warto przeznaczać na to pieniędzy, co jest sporym błędem. Wbrew pozorom, gadżety mają duży wpływ na potencjalnych, ale i obecnych klientów. Postaramy się przedstawić kilka argumentów, które przekonają do tych niepozornych przedmiotów każdego niedowiarka.

W pierwszej kolejności należy zmienić sposób myślenia o gadżetach firmowych, ponieważ przez większość osób są one uważane jako niepotrzebny koszt. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Skuteczne i niesztampowe prezenty firmowe mogą być długofalową inwestycją. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia zakupu takich gadżetów to decyzja nie jednej osoby, a całego zespołu odpowiedzialnego za marketing w firmie. Budżet marketingowy musi też zatwierdzić księgowa. Od zaplanowania strategii marketingowej do wdrożenia jej w życie jest więc długa droga. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które pomogą w negocjacjach.

Zasada wzajemności

Najważniejszą cechą gadżetów reklamowych jest fakt, że uruchamiają zasadę wzajemności. Na pewno każdy o niej słyszał. Jej działanie jest oczywiste: jeśli my coś komuś podarujemy, ta osoba będzie czuła potrzebę odwdzięczenia się. Przykładowo: jeśli klient odwiedzi nasz sklep i zostanie obdarowany skromnym prezentem, będzie się czuł zobowiązany, by kolejne zakupy zrobić także u nas. W taki właśnie sposób zwracają się koszty, które ponieśliśmy podczas zakupu gadżetów. Klient, który będzie do nas wracał oznacza zysk dla naszej firmy.

Bądź widoczny!

Drugą, jakże ważną cechą jest widoczność. Ogrzewacz do rąk, na którym jest nadrukowane logo naszej firmy może mieć wpływ nie tylko na osobę obdarowaną, ale także na większe grono potencjalnych odbiorców. Może to działać na zasadzie marketingu szeptanego. Klient, który otrzymał od nas fajny gadżet, podzieli się tą wiadomością z innymi. Z drugiej strony może być tak, że klient używa naszego gadżetu w miejscu publicznym i wystarczy, że ktoś inny spojrzy na gadżet z naszym logo i od razu zapamięta charakterystyczny znak naszej firmy. Taka osoba może stać się naszym klientem.

gadżety promocyjne

Brak barier

Gadżety promocyjne mają też inną ważną funkcję, a mianowicie przełamują barierę między nami, a klientem. Jeśli zajmujemy się usługami i na początku kontaktu z klientem nie jest on przekonany do naszej oferty, podarowanie mu ciekawego gadżetu, może go zachęcić do naszych usług.

Pamięć o kliencie

Prezentów firmowych możemy także użyć do podtrzymywania relacji z klientem. Ci klienci, którzy od lat są związani z naszą marką również potrzebują należytej uwagi. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której klient poczuje się zaniedbany i zapomniany. Interesujący gadżet reklamowy może wywołać uśmiech na twarzy klienta, który poczuje się doceniony za zaufanie do naszej marki.

Prestiż

Ciekawy gadżet promocyjny to także oznaka renomy. Nie każda firma decyduje się na przeznaczenie części budżetu na taką formę reklamy, ale te które się na to decydują są lepiej odbierane przez klientów. Obdarowywanie klientów gadżetami, pokazuje, że myślimy o swojej marce i o relacji z klientami przyszłościowo.

Dziś przedstawiliśmy pięć argumentów, które podkreślają pozytywny wpływ gadżetów na klientów oraz na postrzeganie przez nich naszej marki. Wszystkich zainteresowanych tematem prosimy o śledzenie naszego działu aktualności, ponieważ niedługo pojawi się druga część artykułu. Póki co, polecamy zajrzeć na wpis mówiący o tym, dlaczego ogrzewacz do rąk może być skutecznym sposobem na promocję firmy. Wystarczy kliknąć tutaj.