W jaki sposób odzyskać klienta?

Czasami tak bardzo zatracamy się w wymyślaniu kolejnych sposobów na zdobycie nowych klientów, że zapominamy o tych osobach, które już raz skorzystały z naszych usług. Skorzystały, ale jak się później okazało, nie wróciły. Warto dowiedzieć się, co było tego przyczyną. Jak więc pozyskać takie informacje i sprawić, żeby klient do nas wrócił?

W pierwszej kolejności przytoczmy sytuację, która faktycznie miała miejsce.

Do mężczyzny dzwoni kobieta z firmy zajmującej się finansami i informuje o przyznanej nagrodzie. Mężczyzna jest zdziwiony telefonem, ponieważ nie brał udziału w żadnym konkursie. Przyjmuje jednak zaproszenie kobiety i w umówionym terminie pojawia się w siedzibie firmy z obawą, że będzie nakłaniany na zakup jakiejś usługi. Podczas spotkania kobieta ani razu nie wspomina o wykupie usługi finansowej, ale opowiada o zaletach nagrody. By prezent otrzymać klient musi odpowiedzieć na kilka pytań. Poza oczywistymi pytaniami jak imię i nazwisko, wiek, padają pytania o ważność ubezpieczenia na dom, samochód, zdrowie itp. Po wypełnieniu formularza mężczyzna może odebrać nagrodę.

Co możemy wywnioskować z tej sytuacji? Przyznanie nagrody było tylko pretekstem do pozyskania od mężczyzny informacji dotyczących jego ubezpieczenia. Tym samym owa firma wie kiedy skontaktować się z klientem w sprawie ubezpieczenia i jaką dokładnie ofertę przygotować.

Powyższy przykład pokazuje jak skutecznie można odzyskać utraconego klienta. Gdy po jakimś czasie przedstawiciel firmy skontaktuje się z mężczyzną, ten będzie pozytywnie myślał o firmie przede wszystkim dlatego, że otrzymał prezent oraz dzięki temu, że otrzyma ofertę dopasowaną do jego potrzeb.

Sposoby na odzyskanie klienta – praktyczne prezenty i nie tylko

Podstawą każdego biznesu powinna być baza klientów. Dzięki regularnemu zbieraniu danych kontaktowych i zgody na kontakt do klientów oraz osób, które były chociaż zainteresowane naszą usługą, zawsze mamy szansę na nakłonienie takiego klienta do powrotu. Jeśli posiadamy możliwość kontaktu z naszymi klientami, zawsze możemy do nich zadzwonić i zapytać dlaczego nie korzystają już z naszych usług – będzie to dla nas jasna informacja, która podpowie nam, co musimy zmienić w naszej firmie.

Każdy z nas lubi dostawać prezenty, więc jeśli chcielibyśmy podkraść powyższy przykład z prezentem i mężczyzną, warto pokusić się o jak najbardziej praktyczne prezenty dla naszych klientów. Jeśli już ściągniemy klienta do naszej firmy, to nie możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie zawiedziony otrzymując słabej jakości prezent.

Musimy także znaleźć pretekst do przeprowadzenia akcji „ściągnięcia” byłych klientów do siedziby naszej firmy. Idealną okazją będzie jubileusz firmy lub święta.

Bardzo istotne jest także przygotowanie ankiety (niezbyt długiej), na podstawie której poznamy potrzeby naszych klientów oraz będziemy mogli przygotować dopasowaną ofertę.

Cały proces pozyskiwania utraconych klientów powinien zakończyć się kontaktem telefonicznym lub mailowym, w którym przedstawimy dopasowaną do konkretnego klienta ofertę. Odpowiednia, dopasowana oferta oraz praktyczne prezenty, które klienci wcześniej otrzymali, obudzi w tych osobach potrzebę odwdzięczenia się i tak oto na nowo pozyskamy każdego klienta, z którym się skontaktowaliśmy.

Zajrzyj także do naszego wcześniejszego wpisu Jak ściągnąć klientów z ulicy? Sprawdzone formy reklamy zewnętrznej.