Jak zrobić skuteczną ulotkę reklamową?

Na naszym blogu już wiele razy pisaliśmy o sposobach na pozyskanie większej ilości klientów. Wiemy, jak ważne są gadżety promocyjne w procesie pozyskiwania klienta, jednak nie powinniśmy zapominać o tradycyjnej formie reklamy, do której niewątpliwie zalicza się ulotka reklamowa. Jak więc przygotować ulotkę, która skłoni potencjalnego klienta do skorzystania z usług naszej firmy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Dlaczego właśnie ulotka?

Mogłoby się wydawać, że ulotka należy już do archaicznych metod reklamowania firmy. Zapewne ma na to wpływ stosunek potencjalnych klientów do otrzymywania ulotek. Jak to wygląda w praktyce? Na ulicy otrzymujemy ulotkę i niemal pewne jest, że wrzucimy ją do najbliższego kosza na śmieci. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ulotka jest źle zaprojektowana, a tym samym nie przyciąga naszej uwagi. Nawet jeśli przygotujemy bardzo dużą ilość ulotek, pieniądze, które na nie wydaliśmy, potocznie mówiąc „wyrzuciliśmy w błoto”, jeśli ulotka nie odpowiada na potrzeby klientów. Pamiętajmy, że ten rodzaj reklamy może być świetnym sposobem na wypromowanie małej, lokalnej firmy. Na co więc zwrócić uwagę przygotowując skuteczną ulotkę reklamową?

Postawmy na chwytliwe hasło

Tak samo jak na gadżetach promocyjnych, tak i na ulotkach powinno znajdować się chwytliwe hasło, które przyciągnie uwagę potencjalnego klienta. Oczywiście takie informacje jak nazwa firmy i dane kontaktowe muszą także się na niej znaleźć, ale one nie wystarczą, aby ulotka była skuteczna.

Chwytliwe hasło na ulotce powinno opierać się na obietnicy lub ostrzeżeniu dla klienta. Ludzka psychika działa w ten sposób, że jesteśmy motywowani do działania najsilniej przez takie emocje jak dążenie do przyjemności i unikanie bólu. W związku z tym hasło musi się do tych emocji odnosić: obiecywać przyjemność lub informować o sposobie uniknięcia bólu.

Starajmy się na ulotce nie umieszczać listy usług lub produktów, które oferuje nasza firma. Na swoich ulotkach odwołujmy się do problemów, które możemy rozwiązać. Przykładowo: większą skuteczność będzie miała ulotka z hasłem wyszczuplanie niż z listą zabiegów wyszczuplających, które mogą klientowi niewiele mówić.

Wyróżnij korzyści

Jeśli chcemy zwiększyć skuteczność naszej ulotki, ukażmy klientowi natychmiastową korzyść z zatrzymania jej. Co najbardziej wpłynie na klienta? Ulotka, która będzie kuponem rabatowym, która obniży cenę produktu lub usługi o konkretną kwotę lub procent.

Jeśli charakter naszego biznesu nam na to pozwala, stwórzmy ulotkę w formie zaproszenia. Ten rodzaj ulotki jest bardziej akceptowany przez potencjalnych klientów, ponieważ nie jest to tak nachalna reklama jak ulotka i daje klientowi możliwość wyboru.

Zachęć klienta do działania

Żeby zachęcić klienta do działania, czyli do skorzystania z naszej oferty, powinniśmy na ulotce zamieścić zrozumiały komunikat, który powie klientowi co ten ma zrobić. Mogą to być komunikaty w stylu: zadzwoń pod ten numer i umów wizytę lub przyjdź z tą ulotką do sklepu, a otrzymasz gadżet promocyjny. Ważne też, by oferta na ulotce miała charakter terminowy, by rabat na ulotce miał termin ważności – to skłoni klienta do jak najszybszego skorzystania z naszych usług.

To zrozumiałe, że na ulotce nie jesteśmy w stanie umieścić wszystkich informacji związanych z naszą firmą, ale nie oznacza to, że klient nie powinien więcej wiedzieć na temat naszej działalności. Umieśćmy zatem na ulotce adres naszej strony www. Jeśli klient będzie wstępnie zainteresowany naszą ofertą, po więcej informacji będzie mógł zajrzeć na naszą witrynę.

Ulotki są jak gadżety promocyjne, jeśli są odpowiednio zaprojektowane, dostosowane do potencjalnej grupy klientów, mogą przynieść naszej firmie duży sukces. Mimo że ten rodzaj reklamy jest coraz rzadziej wprowadzany do kampanii marketingowych, warto jednak skupić się na ulotce, jeśli dostosujemy się do powyższych porad. Ulotka jest bowiem bardzo dobrym sposobem na zdobycie klientów przez małe, lokalne firmy. W naszym wcześniejszym wpisie Jak reklamować małą, lokalną firmę podpowiadamy, jakie formy reklamy są w tym przypadku skuteczne.